LOGIN | CONTACT US | DIRECTORY

News Archives -> 2001-2002 Archives

High-Achieving Students Honored at AASU's Awards Convocation

SAVANNAH, GA–Nearly forty high-achieving students were honored during Armstrong Atlantic State University's annual Awards Convocation on April 18. Among the highlights was a presentation of certificates for students named to Who's Who Among Students In American Colleges and Universities. The Joseph A. Buck Award for the Outstanding Senior and the Exchange Club of Savannah's President's Cup Awards for Outstanding Scholar Athletes also were presented. The evening concluded with a presentation of AASU's highest student awards, the "Silver A's," which recognize academic achievement and outstanding service to the university. Awards were also presented to outstanding faculty and staff members.

Representatives from AASU's College of Arts and Sciences, College of Education, College of Health Professions, School of Computing, and the Student Government Association presented awards to the following students:

COLLEGE OF HEALTH PROFESSIONS

Medical Technology
Elizabeth L. Boswel
National Committee for Clinical Laboratory Standards Honored Graduate Award

Nursing Department
Geoff Wilson
Outstanding BSN Students

Joyce Tate
The Don Levitt Award


Respiratory Therapy Department
Adaku Diala
Respiratory Therapy Outstanding Clinician Award

Adaku Diala
Academic Excellence Award


COLLEGE OF EDUCATION

Sally Ann Merck (from Camden Co.)
Dean's Award for Academic Excellence at Brunswick Center

Melanie Troxler
Dean's Award for Academic Excellence at AASU

Physical Education Department
Nicole Weirauch
The Roy J. Sims Award

Charles Parrish
Physical Education Major of the Year


COLLEGE OF ARTS AND SCIENCES
Art, Music and Theatre
Wes Perkins
Presser Foundation Scholarship for the Outstanding Junior Music Major

Economics
John Russel Kenard
The H. Russell Martin, Jr. Award

Biology Department
Lori Choguette
The Leslie B. Davenport Award

Rebecca Warbington and Heather Hungerford
Biology Faculty Special Recognition Award

Chemistry, Physics and Engineering Department
Shannon Keller
Academic Excellence Award

Criminal Justice, Social and Political Science Department
Jonathan Parker
Georgia Consortium Award on International Programs and Activities

Amy Denise Yawn
Menzel-Magnus Scholarship

History Department
Melanie Fletcher
The Roger K. Warlick Prize

Lyle Perkins
The Phi Alpha Theta Award to the Outstanding History Major

Carol Linskey
The Daughters of American Colonists Award

Languages, Literature & Philosophy Department
Eric Verhine
Outstanding English Major

Lauren Mason (Honors Student)
The Jones Scholar Award

Alishia Duckworth
The Fodor Scholarship

Melissa Hill
The Wesleyan Scholar Award

Jennifer Johnson
Writing Center Award for Outstanding Tutor

Gretchen Stewart (Honors Student)
The Yvonne English Award

Mathematics Department
David Hurst
Outstanding Senior for Mathematics

Psychology Department
Sherry Marlene Moore
The Dr. Stu Worthington Award for Outstanding Achievement by a Senior


SCHOOL OF COMPUTING
Ruslan Hristov
Outstanding Senior for Computer Science


STAFF AND FACULTY AWARDS
Michael Snowden
The SGA Staff Service Award

Jacquie Fraser
The Kristina Brockmeier Award

STUDENT GOVERNMENT ASSOCIATION
Gretchen Stewart (Honors Student)
Outstanding Campus Union Board Member

Mary Thornton (Honors Student)
The Henry L. Ashmore Outstanding Senator Award


UNIVERSITY AWARDS
Tosha Owens (Honors Student)
Outstanding Honors Student Award

Lyle Perkins
Georgia Academic Recognition Day Award

Lexie Martin and Matt Easterwood
President’s Cup Awards

Mary Thornton (Honors Student)
The Joseph A. Buck Award

Who’s Who Among Students in American Colleges and Universities
Undergraduate:
Kimberly Mofitt
Dhyana Naik (Honors Student)
Ramon Rivers
Derrick Smith
Khang Trinh
Michael Pullum
David Raines
Anna Sriratanakoul
Mary Thornton (Honors Student)

Graduate:
Paula Baker
Rachel Brown
Karen Kramer
Nikki Palamiotis
Anoop Chandrika Parameswaran
Scott Regan
Kathryn Schimizzi
Nicole Vrentas


Silver “A” Awards for Service & Academics
Service:
Dhyana Naik
Ramon Rivers
Derrick Smith
Khang Trinh

Academics:
Melissa Ayub
Ellen Daley
Ruslan Hristov
Adrian Godbee
Lyle Perkins
Brandon Royal
Jessica Sabiston (Honors Student)

GRADUATES OF THE HONORS PROGRAM
Rebekah Bennetch, Magna Cum Laude
Jeff Cook, Magna Cum Laude
Lisa Lichniak, Magna Cum Laude
Sharon McCusker, Magna Cum Laude
Jessica McKeown, Cum Laude
Crystal McMichael, Magna Cum Laude
Tosha Owens, Summa Cum Laude
Jessica Sabiston, Summa Cum Laude